726 yıllık Osmanlı tarihini yaşatan Göynük havadan görüntülendi
04.01.2018
234

Bolu'nun Göynük ilçesinde 726 yıldır bozulmadan korunan, sahip olduğu doğal güzelliklerini, kendine has kent dokusunu, tarihi ve kültürel mirasını koruyarak sürdürebilir kılan ve 2017 yılı Şubat ayında Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) arasından en sakin şehir seçilen ilçe, turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Anadolu Türk yaşayışının ve yerleşme kültürünün önemli örneklerini gözler önüne seriyor. Göynük türbe, çeşme, cami gibi 162 tane sivil mimari esere sahip. Tarihi eser yapıları, örf, adet ve gelenekleri ile turistlerin ilgisini çeken Göynük havadan da görüntülendi.

Hiçbir Göynük evi arkasındaki diğer bir evi kapatmıyor

Tarihi evlerin sıra sıra dizili olduğu ve Osmanlı kültüründe ki saygıdan dolayı hiçbir Göynük evinin arkasındaki diğer bir evi kapatmaması da ilçeyi ziyaret için gelen turistlerin dikkatini çekiyor.

Sakin şehir Göynük

Göynüğe gelen ziyaretçi sayısının günden güne arttığını ve ilçenin hem sakin hem de huzurun başkenti olduğunu belirten Belediye Başkanı Kemal Kazan, "Turist sayısından memnununuz, giderek artıyor. Göynük ilçemiz geçen Şubat ayında sakin şehir olarak seçildi. Bir yerin sakin şehir olabilmesi için yaklaşık 82 tane kriter var. Bu kriterleri sağladık, bunların en başında da kendine özgün kimliğini korumak, örf ve adetlerini koruyarak gelecek nesillere aktarabilmek geliyor. Biz bunları Göynük'te yaşatıyoruz, bu sebepledir ki Göynük sakin şehir seçildi.

Osmanlı döneminin izlerini hala ilk günkü gibi taşıyan Göynük'ün havadan görüntüsü de izleyenleri etkiliyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini hala bünyesinde bulunduran Göynük'ün havadan görüntüsü tarihi gözler önüne seriyor.
 
Kaynak: İHA


Kaynak : Trthaber.com.tr