DOĞA KOLEJİ´NE SÜPRİZ TALİP.
13.06.2016
383

Doğa Koleji, aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Sancak Ailesi´den bir ismin yer aldığı 4 işadamına devrediliyor.

Doğa Koleji´ne 5 yıl önce ortak olan, daha sonra hissesini yüzde 70´e çıkaran özel sermaye fonu Turkven, payını aralarında TİM Başkanı ve Ziylan Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi ile Sancak Ailesi´nden bir ismin de yer aldığı 4 işadamına devrediyor. Şirketlerin kârlı bir alan görerek peş peşe yatırım yaptığı eğitim sektöründe en hızlı büyüyenlerden biri olan Doğa Koleji´ne sürpriz işadamlarından oluşan grubun talip olduğu belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, Turkven´in Doğa Koleji´ndeki hisselerini Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Sancak Ailesi´nden bir ismin de bulunduğu 4 işadamına devredeceği ifade ediliyor. Hisse satışının yaklaşık 1.2 milyar TL değer üzerinden gerçekleşeceği belirtilirken, Turkven´in yüzde 70´lik hisse satışından kasasına yaklaşık 850 milyon TL bir tutar koyacağı dile getiriliyor. Turkven 2011 yılında Doğa Koleji´nin yüzde 55 hissesi için 180 milyon TL civarında bir tutar ödemişti. O zaman Doğa Koleji´nin toplam 16 kampusu bulunuyordu.

TURKVEN Kar Ederek Ayrılıyor.

Yaklaşık 1.5-2 yıl sonra ise yüzde 15´lik hisse daha satın alan Turkven, bu satın alma için ise yaklaşık 90 milyon TL ödemişti. Yani Turkven toplamda Doğa´ya 270 milyon TL yatırırken, kasasına koyacağı 850 milyon TL dikkate alındığında kârlı bir girişime imza atmış olacak.

Şimşek, Devam Edecek.

Konuya yakın kaynaklar, söz konusu satın almanın geçtiğimiz aylarda tamamlandığını, resmi açıklamanın yapılması için ise okul kayıt döneminin bitmesinin beklendiğini ifade ediyor. Önümüzdeki günlerde satışın açıklanması beklenirken, yüzde 30 hisseye sahip olan Doğa Koleji kurucusu Fethi Şimşek´in ise küçük hissedar olarak devam edeceği belirtiliyor.