KONUT SATIŞLARI ARTTI.
17.06.2016
521

Extra Türkiye Gayrimenkul Genel Müdürü Erkan Aslan ve Ankara´da önde gelen birçok STK´dan ve İş hayatından tanıdığımız Kutlu Tamay Gayrimenkul sektörü le ilgili açıklamalarda bulundular ve değerlendirmeler yaptılar.

Hızlı bir yapılaşma içinde olan ve konut satışlarının sürekli arttığı Ankara hızla büyüyor. İstanbul olma yolunda ilerleyen Başkent adeta yeniden inşa ediliyor. Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Erkan Aslan, Ankara´nın kentsel gelişim dinamiklerine ilişkin görüşlerini paylaşırken, son 6 yıldır yaşanan bütün krizlere, seçimlere ve piyasadaki negatifliklere rağmen Ankara´da her yıl bir öncekinden daha fazla konut satıldığına dikkat çekti.

Konut satışlarındaki yıllık artışın yüzde 5-6´nın altına inmediğine işaret eden Erkan Aslan, Hızlı kentsel dönüşüm ve inşaat kalitesi yüksek yeni yerleşim bölgeleriyle merkezden çevreye yayılan Ankara´nın, İstanbul olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, "Artık her bölge kendi içinde merkez oldu. Artık bütün ilçelerde özel okullar, etütler, sağlık kuruluşları her yerde var. Devletin bürokrasisine bakın, Bakanlıklar Eskişehir Yolu´na doğru Kızılay´ı yavaş yavaş boşaltarak geliyorlar. Ankara, İstanbul olma yolunda ilerliyor.

Ankaralıların konutla ilgili tercihlerinin de değiştiğini belirten Aslan, "Konutların site içinde olması en önemli kriter. Alıcılar, güvenlikli ve sosyal donatıları güçlü konutlar istiyorlar. Evin özellikleri daha sonraki kriterler arasında yer alıyor. Son dönemde Ankara´daki insanlar daha çok 60-90 metrekare ya da 150-200 metre kare arası iki tip evi tercih ediyor. Ya yalnız yaşamak için küçük metrajlı ya da aile ile yaşamak için büyük konutlar tercih ediliyor. Bununla birlikte artık kimse dairelerin 4+1´den küçük olmasını istemiyor. 3+1 artık ara bir daire oldu. Ankara´da son dönemde çok fazla 1+1 yapılmış ve yapılıyor olmasına rağmen, Ankara´daki konutlarda talebin daha çok 2+1 ve 4+1 üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz."

Ankara´da konut fiyatlarının bölgesel olarak çok değiştiği, yeni yapılan konutlarda ise ortalama metrekare fiyatlarının 3 bin TL´den başladığı bilgisini verdi. Aslan "Konutun fiyatı alacağınız bölge, aldığınız evin nitelikleri, yapan firma, kullanılan malzeme gibi kriterlere göre değişiyor. Bu fiyatlar yeni yapılan ofisleri de işin içine katarsanız 3 bin TL ile 10 bin TL arasında. Bence çok abartı rakamlar değil. Çünkü inşaat maliyetlerine baktığınızda ve kat karşılığı payını da eklediğinizde 2 bin TL´nin altında çok fazla maliyet birim fiyatları değişmez" dedi.

Kutlu Tamay´da konu ile ilgili yaptığı açıklama´da `´Emlak sektörü esnek ve değişken bir yapıya sahip olduğu için, yatırımcılara her geçen gün yeni fırsatlar ve seçenekler sunar. Çevresel ve mevcut koşulları iyi bir şekilde analiz etmek, doğru yer ve zamanda doğru kararı alabilmek, yatırım risklerini minimize ederek kazançlı çıkmanıza olanak tanır. Gerek konut ve işyeri gerekse diğer taşınmaz gayrimenkul yatırımları için karar verirken, stratejik hamlelerde bulunmak son derece önemlidir´´

`´Emlak sektörü alanına yatırım yapacağınız taşınmazın çevresel konumuna, altyapı çeşitliliğine ve ulaşım koşullarına dikkat etmekte fayda vardır. Yatırımınızı arsa üzerine yapacaksanız, almayı düşündüğünüz arsanın su, kanalizasyon ve elektrik alt yapısı, yerleşkelere uzaklığı ve ana arterlere olan mesafesi, iyi değerlendirilmelidir. Şehrin gelişme planı doğrultusunda hayata geçirilen projeler, arsaların hızla değerlenmesine olanak tanır´´ dedİ, ve ardından sözlerini şöyle noktaladı; `´Altyapı koşulları ve ulaşım olanakları, işyeri ve konut yatırımları için çok daha önemli bir konudur. Orta ve uzun vadede gelişim gösterebilecek ana güzergâhlar üzerinde dükkân ve daire yatırımı yapmak, hem kira getirisi açısından hem de yatırımın size hızla geri dönüşü için muhteşem bir fırsattır.´´