MÜLTECİLERE MESLEK EĞİTİMİ´NDE STK´LARLA İŞBİRLİĞİ
15.06.2016
431

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak´ı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Ekonominin başrol oyuncusunun tüccar ve sanayiciler olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kaynak, mültecilere meslek edindirmek için sivil toplum örgütleri ve reel sektörle birlikte ortak projeler geliştirmek istediklerini ifade etti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak´ı ziyaret ederek "hayırlı olsun" dileğinde bulundu. ATO´nun çalışmaları hakkında bilgi alan Başbakan Yardımcısı Kaynak, hükümetin ekonomiye yeni bir ivme kazandırmak amacıyla yapacağı çalışmalardan söz etti.

Mültecilere Meslek Edindirmek İçin Sivil Toplum Örgütleri İle İş Birliği Yapılacak.

Hükümetin dört önceliğinden birinin ekonomide yeni bir atılım yapmak olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Bunu hep beraber yapacağız inşallah. Hep beraber yapmamız gerekiyor" dedi.

Mülteciler konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Kaynak, ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin yüzde 58´ini Türkiye´nin tek başına barındırdığını belirterek, "Anadolu her mağdurun, her mazlumun, her baskıya uğrayanın sığınağı olmuş. Neticede önemli olan insan. Nerede mağdur varsa, nerede mazlum varsa ulaşmaya gayret ediyoruz" dedi. Mülteci sayısının 2 milyon 750 bine ulaştığını kaydeden Kaynak, bunların 950 bininin okul çağındaki çocuk ve gençlerden oluştuğunu bildirdi. Ekonominin başrol oyuncusunun tüccar ve sanayiciler olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kaynak, mültecilere meslek edindirmek için sivil toplum örgütleri ve reel sektörle birlikte ortak projeler geliştirmek istediklerini ifade etti.

Faizler Düşmeli.

Ekonomide çarkların dönmesi için faizlerin düşmesi gerektiğini vurgulayan Bezci, "Faizin yüzde 1´in altına düşmesi piyasalara bir hareket, bir canlılık getirecektir" dedi.

Ankara´dan Direk Uçuşlar İçin Destek İstedi.

Ankara´dan yurt dışına direkt uçuşların artırılması konusunda destek isteyen Bezci, "İş adamları olarak yurt dışına çıkarken hep İstanbul aktarmalı gidiyoruz. Buradan Çin´e gidecek olursak önce İstanbul´a gidiyoruz, İstanbul´dan biniyoruz, tekrar Ankara üzerinden geçiyoruz. Ankara merkezli 2-3 saatlik uçuşlar var. Bunların bir kısmı Ankara´ya aktarılırsa İstanbul´daki sıkışıklık da ortadan kalkar" diye konuştu. Bezci, Konya-Ankara ve Eskişehir-Ankara arasında hizmet veren hızlı trenle bağlantılı uçak bileti satılması halinde Esenboğa Havalimanı´nın daha işlek hale geleceğini de sözlerine ekledi.