ihh 728x90
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > DÜNYA > Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor

Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor

17.01.2018 13:25 12 14 16 18 yazdır
Terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Afrin'den kaçarak Hatay'a sığınan Suriyeliler, evlerine dönmek için köylerinin teröristlerden temizlenmesini bekliyor.
Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor

Türk Silahli Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin sınırına yönelik askeri sevkıyatları sürerken, Türkiye'ye sığınan Afrinliler de gelişmeleri yakından takip ediyor.

Terör baskısı nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan aileler, TSK'nın olası Afrin operasyonunu destekleyerek, evlerine dönme hayali kuruyor.

Afrin'e bağlı Meryemin köyünden Türkiye'ye gelen Arap kökenli Hasan Abu Ali, 2013'te eşiyle Türkiye'ye geldiğini ve Reyhanlı ilçesinde Suriyeliler için açılan bir okulun müdürlüğünü yaptığını söyledi.

Abu Ali, PYD/PKK'lı teröristlerin kaçtıkları yıl baskılarını artırdığını anlattı:

"Önce gençleri zorla yanlarına almaya çalıştılar. Direnenlerin bazılarını vurarak öldürdüler. Bazıları ise yaralandı. Tüm dükkanları, evleri soydular. Köyümüzü basarak amcamı ve hamile olan yengemi vurdular. Amcam sakat kaldı. Yengem ise öldü. Bir yeğenim ile 2 kuzenimi zorla askere aldılar. Eğitim verdiler. Şimdiye kadar halen ellerindeler. Kaçmasınlar diye ailelerini öldürmekle tehdit ediyorlar. Ayrıca bir aileden 7 kişiyi öldürdüler. Onun üzerine bizim gibi çok kişi Türkiye'ye kaçtı."

"Kürt halkıyla sorunumuz yok"

Bölgelerinde Kürt uyruklu Suriyelilerle sorunsuz yaşadıklarını vurgulayan Abu Ali, Kürt halkının da PKK'yı sevmediğini söyledi.

Evlerine dönmek isteyen Abu Ali ve diğer Suriyeliler operasyonun bir an önce yapılmasını ve teröristlerin bölgeden temizlenmesini istiyor.

Kaynak: AA


Kaynak : Trthaber.com.tr

ihh 468x60
Kategorinin Diğer Haberleri